• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Avrasyalig-651743358349423/
Hakan APAK Röportajımız
ABL : KENDİNİZDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ ?
 
H.A. : Merhaba. Ben Hakan Apak.  Akademi İstanbul Spor Kulübü altyapı sorumlusu ve Yıldız&Genç Takım antrenörüyüm.  Yaklaşık 10 sene önce okul takımlarında başladığım antrenörlük macerasında ; Fenerbahçe Spor Okullarında görev aldıktan sonra 2011 yılı itibari ile bulunduğum kulübe geçtim ve 2014 yılında kulübün altyapı sorumlusu oldum. Akademik bazda konuşmak gerekirse; İstanbul Aydın Üniversite İngilizce İşletme bölümü mezunuyum. Yıllardır gönül verdiğim ve yaşam biçimi olarak benimsediğim basketbol sevgisi, üniversiteden mezun olduğum bölümün dışında bir iş yapmaya itti beni açıkçası. Oldukça da memnunum
 
ABL : KULÜBÜNÜZ HAKKINDA BİZE BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ ?
 
H.A : 2011 yılında kurulan kulübümüz; 6-17 yaş aralığındaki oyunculara hizmet vermekte. Çoğu kulüp gibi spor okulu kökenli bir kulübümüz. Seri A ve AA Liglerinde yer alıyoruz. Genel olarak her sene bu iki ligde de, ortalama üstü bir performans sergiliyoruz. En büyük hedefimiz oyuncu yetiştirmek. Kendi bünyemizden yetişen oyuncuları, üst liglerdeki takımlara kazandırarak kariyer hedeflerini, bir sonraki seviyeye taşımak önceliğimiz.
 
ABL : ALTYAPIDA TEK YAŞ (U) KATEGORİLERDE OYNATILMASI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

H.A. : Mevcut statüler bu sene değişti. Futbolda ki sistem gibi U13-U14  benzeri ligler ile oynuyoruz. Bu sene U15’de bunlara dahil olacak zannediyorum. Bu tarz bir statünün altyapıya uygun olduğunu düşünüyorum. Her oyuncunun kendi yaş grubuyla oynaması bazen avantaj bazen dezavantaj yaratabilir. Bu uygulama sonucunda basketbolumuza ne kadar katkı sağladığını her beraber göreceğiz. Umuyorum herkes için yararlı olacaktır.
 
ABL : SİZCE TÜRK BASKETBOLU NEREYE GİDİYOR ?
 
H.A. : Ülkemizde ne yazık ki herkesin bildiği bir yabancı oyuncu kuralı mevcut. Bu kural, alttan gelen oyuncuların önünde ciddiye yakın bir engel arz ediyor. Bugün A Milli Takımımızın kadrosuna baktığınızda bile ; kendi kulüplerinde ortalama 10-11 dk oynayan oyuncular mevcut. Bahsettiğimiz bu oyuncular A Takıma çıkmakla kalmamış aynı zamanda A Milli olmuşlar. Fakat gelin görün ki ; 10-11 dakikalardan bahsediyoruz. Bu tabloda, ülkede A Takım seviyesinde oyuncu çıkarmak gerçekten zor. Çıksa bile kalıcı olmaları, kendilerini geliştirebilecek süreleri bulmaları hakikaten çok zor. Yabancı kuralının tamamen kaldırılması söz konusu olamaz fakat bununla ilgili kulüplere belirli sınırlamalar getirilebilir.
 
ABL : AVRASYA LİG’E İLK KATILAN TAKIMLARDANSINIZ ? SİZCE AVRASYA LİG NASIL GİDİYOR ?
 
H.A. : Oldukça olumlu olarak gözlemlediğim ve maçların seviyesi ne olursa olsun sonuna kadar ciddiyetle devam eden bir lig görüyorum. Final maçlarının farklı salonlarda organize edilmesi, haftanın beşi ve anketler lige olan ilginin yanında çocuklarımızın da motivasyonunu arttırabilir bir sistemde devam ediyor.  Buda antrenör, oyuncu, kulüp sahibi, veli her kesimi mutlu ediyor.
 
ABL : AVRASYA LİG’İ DİĞER ORGANİZASYONLARDAN AYIRAN BİR ÖZELLİĞİ VARMI ? NELER OLMALI ?
 
H.A. : İnternet sitesinin ve sosyal medya hesaplarının aktif olarak kullanılması bizim açımızdan çok önemli. Üst düzey oyuncularla bu işleri yapmadığımızı biliyoruz. Oyuncularımızı maçlar dışında bu şekilde motive etmek, kendi motivasyonunu yaratmak oldukça önemli bir faktör. Seneye bu organizasyonda daha fazla takım ve daha fazla sporcu olmalı diye düşünüyorum.
 
ABL : SON OLARAK OKURLARA SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VARMI ?
 
H.A. : Bu ligi mutlaka takip etsinler. Önümüzdeki senelerde çok daha büyük bir lig haline geleceği kanısındayım. Bu ligin içerisinde yer almaktan ben ve kulübüm oldukça mutluyuz.  Röpörtaj imkanı için de ayrıca teşekkür ediyorum.
  
954 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
2018-19 Sezonu Tanıtım
Sponsor
Değerlerimiz
Sosyal Medya
facebook ile ilgili görsel sonucu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret59027