• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Avrasyalig-651743358349423/
Tibet ERTAN Röportajımız
Bu hafta ki röportajımızda, köşemize İstanbul Basketbol’u nun eski ve önemli isimlerinden Tibet ERTAN’ı misafir ettik.
Keyifli sohbetimiz sırasında tüm samimiyeti ile sorularımızı cevapladı…
 
ABL : KENDİNİZDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ ?
 
T.E : Lisede iken DSİ Spor da basketbolla tanıştım. DSİ Spor Yıldız, Genç ve A Takımlarında oynadım. 1 dönem Taç Spor’a gittikten sonra DSİ Spor’a geri döndüm. Yıldız ve Gençler Türkiye Şampiyonalarında oynadım. Asker de Ege Ordu Karagücü’nde forma giydim. Askerden sonra 2 sezon THY takımında oynadım, 3. Kümeden, 1. kümeye çıkarken takım kaptanlığı yaptım.
Daha sonra sırası ile Altınordu, Özbostancı, Bostancı Spor, A takımlarını kurup forma giydim. Özbostancı 4. kümeden 1. kümeye çıkarken her yıl şampiyon olma başarısını gösterdi. Bostancı Sporda 2000 yılında altyapı takımları kurup liglerde mücadele ettik.
Bugün liglerde mücadele eden birçok takımın başarılı antrenörü o zaman oyuncum idi. Kulüp yönetiminde ve basketbol şube kaptanı olarak görev aldım.
2007 – 2008 sezonundan itibaren BASK (Basketbol Akademi Spor Kulübü) ile anlaşarak Genç Takım, A Takım antrenörlüğü ve Genel Menajerlik görevlerinde bulundum. Basketbol Akademi bu dönem TBF onaylı ilk kulüplerden oldu. İstanbul Basketbol İl Tertip Komitesi’nde 2 dönem görev aldım . 1 yıl Galatasaray spor okullarında çalıştım.
2012’den 2017’ye kadar Tek Yıldız Spor Kulübünde kurucu ortak ve antrenör olarak çalıştım. Yaz ve kış kampları, kulüp içi organizasyonlar yaptık.
Çeşitli kulüplere oyuncu vererek, kazanmanın kupa ve madalya ile değil basketbolcu ve iyi bir spor adamı yetiştirmek olduğu fikrini her zaman savundum. 2016’da kurduğum Veteran Takım ile Bergama’da düzenlenen Uluslararası turnuvada 4. oldu. Ayrıca, İstanbul Ligine A takım kurarak çok başarılı bir sezon ve kupa ile kapatmıştır.
2017 – 2018 sezonunda Ada Yıldızları Spor Kulübüne Genel Koordinatör olarak göreve başladım.
 
ABL : KULÜBÜNÜZ “ADA YILDIZLARI” HAKKINDA BİZE BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ 

TE :Ada Yıldızları Spor Kulübü, Mert Recep Gümüşkaynak tarafından kurularak 2015 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Senelerdir altyapı liglerine ve A Takımlarda görev almış tecrübeli antrenör kadrosuyla hizmetlerine devam etmektedir. Ada Yıldızları Spor Kulübü bünyesinde, yaz ve kış kampları düzenlenmektedir. Antrenör kadromuz, senelerce çeşitli kamplara katılarak, tecrübelerini sporcularımıza ve kampçılarımıza aktarmaya devam etmektedir.
Vizyonu, misyonu ve hedefleri altyapının önemine dayanan Ada Yıldızları Spor Kulübü, Türk Sporuna dürüst, ahlaklı ve sağlıklı sporcular yetiştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Kulübümüz basketbol, voleybol ve cimnastik branşların da 4 ayrı salon da faaliyettedir.2 sene evvel ümit takımımız istanbul 2.si, sonraki sene kurulan a takımımız istanbul 3.sü olmuştur. Bu sene hem erkek basketbol a takımı hem de kadın voleybol a takımımız şampiyonluk hedefi ile yola çıktı. Basketbol ve voleybol alt yapı takımlarımız da katıldıkları TBF ligleri, TVF ligleri ve Avrasya  lige hedefleri doğrultusunda önce spor sonra skor parolası ile devam ediyorlar.
 
ABL : YILLARDIR BASKETBOLUN İÇİNDEYDİNİZ VE ABİLERİMİZDEN BİRİSİNİZ. GÜNÜMÜZ BASKETBOLU İLE OYUNCULUK ZAMANINIZDA Kİ BASKETBOLU KARŞILAŞTIRSANIZ BİZE NELER SÖYLEMEK İSTER SİNİZ ?

TE : Basketbol 1992 yılın da spor sergi sarayının basketbolun elinden alınması ile büyük bir kayıp yaşadı. Abdi İpekçi ve Caferağa salonları bu kaybolan ruhun yerini dolduramadı. Hafta sonları, sabah 9 da girdiğimiz salondan akşam 10 da çıkıyorduk. Çok kaliteli oyuncular seyrettik ve bir sürü şey öğrendik onlardan.
1978 yılında basketbola başladığımda ayakkabım Raf’dı. Yerli malı… Daha sonra Çin kesi meşhur oldu. 3 sene aynı ayakkabıyı giydim. Convers geldi ve ayaklar bayram etti. Artık ayakkabı ve malzeme bolluğu var. Biz basketbolu sokakta oynayarak öğrendik ve geliştirdik bu zamanda çocukların çıkıp oynayacağı sokak kalmadı. Kulüplerden ne öğrenirler ise o.
Antrenör ve kulüp seçimi çok önemli… Sporcu velileri dikkatli ve seçici olmalı. 1970’lerin sonu, 1980’lerin başında şartlar çok zordu mesafeler uzaktı şimdi bir araçla her yere gidiliyor. Maç seyretmek için salonlara gitmek büyük keyifti, hafta sonu gelsin çabuk derdik. Şimdi tv den, telefondan her maç seyrediliyor. Çok maç seyrediyorum yetenekli oyuncu çok, fakat kıyas yapınca bizim zamanda daha fazla iyi oyuncu vardı. Eskiden kısa çok, uzun yoktu, şimdi uzun çok.

ABL : GENÇ BASKETBOLCULARA ÖNERİLERİNİZ NELER OLABİLİR ?

TE : Öncelikle kendilerine iyi bakmalılar. Vücut ne verirsen onu alır. Şekli korumak sporcunun elinde. İdmanlarını aksatmasınlar, çok maç seyretsinler ama tv den değil canlı olarak salonlardan. Oynadıkları mevkilerdeki diğer oyuncular ne yapıyor iyi analiz etmeliler.
NBA bize göre değil, orası fantastik oyuncular topluluğu ama Avrupa fundamental olarak bizle aynı. Orayı takip etsinler. Maça çıktıklarında hakem ve  rakip oyuncu ile değil top ve pota ile meşgul olsunlar. Basketbol kendine değil takımdakilerin birbiri için oynandığın da güzel oluyor.

ABL : İSTANBUL BASKETBOL ALTYAPISI SİZCE NEREYE GİDİYOR ?

TE : Bu konu da iyimser olamıyorum seyrettiğim maçlarda, -ki senede 1000 civarı maç seyrederim, kalite düşüyor. Burada takım antrenörlerinin maç kazanmak hırsı önemli bir yer tutuyor, puan önemli hale geldi son yıllarda. Bu sebepler maalesef “Oyuncu yetişmiyor” kavramını gündeme getirdi.
Oyuncular açısından ise fena bir teknoloji bağımlılığı var. Bu da öğrendiklerini sahaya yansıtırken sanki akılları daha çok sosyal medyada kalmış gibi duruyor. Çünkü maç, idman öncesi ve sonrası herkesin elinde telefon dikkat ve mental kayıplar yaşatıyor sporcuya. Bu da büyük kopukluklar başlatıyor. Önce aile ve çocuk arasında sonra da spor ve çocuk arasında.
Bence, sporcular için akademik kariyer ile sportif kariyer birlikte başarı ile yürüyebilir. Planlarını hafta başından düzgün yapan sporcu idman ve maç aksatmadan devam edebilir yoluna.

ABL : 1 SEZON ESKİ KULÜBÜNÜZ, 2 SEZONDUR ADA YILDIZLARI SPOR KULÜBÜ İLE ABL’DE BİZLERLE OLUYORSUNUZ. SİZCE AVRASYA LİG NASIL GİDİYOR ?

TE : 3 sezondur devam ediyor ve çok memnunum. Öncelikle antrenörlüğünden tanıdığım, İlker Habeşoğlu ile birlikte burada olmak güzel. İş adamlığını ve spor adamlığını çok iyi organize ediyor. Takdir ederim ve güvenirim. Hiç yarı yolda bırakmadı. Bu sene sezon daha yeni başladı tüm takımlar için hayırlısı olsun.

ABL : SON OLARAK OKURLARIMIZA SÖYLEYECEKLERİNİZ VARMI ?

TE : Skor için değil, spor için birlikte olalım. Yolu basketboldan geçenler ile bir gün görüşmek üzere.
 
Bizde www.avrasyalig.com olarak, Ada Yıldızları Spor Kulübü, Genel Koordinatörü, Sayın Tibet ERTAN’a bizimle olduğu için kendisine teşekkür ediyoruz.
Önümüzdeki günlerde camiamızda ki önemli kişiler ile röportajlarımız devam edecek.
 
  
503 kez okundu

2018-19 Sezonu Tanıtım
Sponsor
Değerlerimiz
Sosyal Medya
facebook ile ilgili görsel sonucu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret59026